"Cahil kimselerin yanında kitap gibi sessiz ol."

 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android N Hakkında Bilinmesi Gerekenler
(Okunma: 442)
21-06-2016, Saat: 02:33
#1
tr-android-android-n-hakkinda-bilmeniz-g...hersey.jpg

Geçen hafta gerçekleştirilen Google I/O etkinliğinden hareketle Android N ile ilgili önemli detayları 8 başlık altında özetledik. Google I/O’da Android N için üç ana başlık belirlendi: Performans, güvenlik ve verimlilik. Bu üç ana başlığa ek olarak Daydream Anroid için resmi VR platformu olarak belirlendi.

1.Daydream: Android’in Yeni, Yerleşik Sanal Gerçeklik Sistemi

Google’ın yeni VR platformu Daydream Android N ile birlikte ekosisteme yerleşik olarak eklenecek. Başta Samsung, HTC, LG, Xiaomi ve Huawei gibi markalar olmak üzere üreticiler Daydream ile uyumlu cihazlar üretmeye başlayacak. Daha önce sadece Amerika'da satılan Cardboard tüm dünyada daha çok kullanıcıya erişmek için diğer ülkelerde de satışa sunulacak. Cardboard'lar dünya genelinde ortalama 20 dolardan satılacak.

2. Yeni Ayarlar Menüsü

Android işletim sisteminin üç yatay çizgiden oluşan standart menü simgesi, Ayarlar menüsünün tüm alt ekranlarında yerleşik olarak bulunacak. Örneğin Wi-Fi ayarları sayfasındayken bu simgeye dokunarak tüm ayarlar menüsü görüntülenebilecek.

3. Tüm Mesajlar İçin Bildirim Çubuğundan Hızlı Yanıt

iOS kullanıcılarının aşina olduğu bu pratik özellik Android N ile birlikte tüm cihazlarda varsayılan bir özellik olacak. Bu özellik sayesinde bir mesajı cevaplamak için açık olan uygulamayı terk etmenize gerek olmayacak. Mesajlaşma uygulamasını hatta telefonun kilidini bile açmadan mesajlara hızlıca bildirimler üzerinden cevap verebilecek.

4. Daha Verimli Çoklu Pencere Desteği

Google çoklu pencere desteğini Android Marshmallow'dan beri getirmeye çalışıyor. Android M’in geliştirici ön izleme sürümlerinde olan bu özellik daha sonra final sürümünde kaldırışmıştı. Android N ile birlikte aynı ekranda iki uygulamayı sorunsuz bir şekilde çalıştıracak bir sistem final sürümünde kesin olarak yer alacak. Çoklu pencere desteğinin standartları belirlendikten sonra geliştiriciler kendi uygulamalarını bu standarta göre optimize edecek.

5. Şık ve Daha Kullanışlı Bildirim Paneli

Android N’in bildirim paneli hızlı yanıt gibi yenilikler ve daha keskin hatlarla baştan tasarlandı. Hızlı ayar simgelerinin yanına daha fazla ayar senekleri için Galaxy telefonlardan alışık olduğumuz açılır pencere simgesi eklendi.

6. Bildirimler İçin Önem Sırasına Göre Öncelik

Ekranda gözükmesini istediğiniz bildirimler için önem düzeyi ayarlayabilirsiniz. Belirlediğiniz önem düzeyleri sayesinde bildirim bombardımanından kurtulabilirsiniz. Bildirimleri; engellenen bildirimler, çok düşük öneme sahip bildirimler, düşük öneme sahip bildirimler, normal bildirimler, önemli bildirimler ve çok acil bildirimler şeklinde gruplandırabilirsiniz. Dilerseniz bildirim hiyerarşisini "System UI Tuner" üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz.

7. Doze Modunda Daha İyi Batarya Tasarrufu

Doze modu Android’e Marsmallow güncellemesi ile birlikte gelmişti. Android N ile birlikte Doze modu çok daha aktif bir şekilde kullanılmaya başlanacak. Artık ekran kapalı olduğu her zaman telefon Doze modunda çalışacak.

8. 3D Touch Desteği Olmayacak

Tüm söylentilere rağmen Android N'in final sürümünde 3D Touch desteğinin olmayacağı Google I/O 2016'da kesinleşti.

9. Yeni bilgilendirmeler çıktıkça eklenicek  Yuzunevur
OzCity Kullanıcısının İmzası
VY8lBR.png
 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar
Sevilen İçerik Android O SystemUI Ekran Görüntüleri NightShade
Bug Bilinmesi Gereken 5 Tür Malware Hybriss
  Android 7.1.2 Nougat Beta Sürümü Yayınlandı drason
  Android'li Nokia P1'in Görselleri Sızdırıldı Snake
  Android N’in Sürüm Numarası 6.X Şeklinde Olacak SnakeKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 23-11-2017, Saat: 10:05